Stefan Arczyński | <i>KNATH BERRY FARM (KATARYNIARZ), 1960</i> | fotografia czarno-biała | 49.4 x 38.6 cm

 • Tytuł:   KNATH BERRY FARM (KATARYNIARZ), 1960
 • Artysta:  Stefan Arczyński
 • Wymiary :  49.4 x 38.6 cm
 • Technika:  fotografia czarno-biała
 • Wywoławcza: 800 PLN 
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  


  sygn. na passe-partout p.d.: Arczyński 60, na odwr. sygn. oł. g.: Los Angeles | Knath Berry Farm, dłg.: Knath Berry Farm (Skamer), p.g.: 1960, po śr. sygn. dłg.: Stefan Arczyński, niżej oł. 1031/5, na odwr. pleców p.g. tuszem: 1960, niżej l. dłg.: Knath Berry Farm (Skamer), l.d. ukośnie sygn. dłg.: Stefan Arczyński

  Ze swoich licznych podróży do U.S.A., Stefan Arczyński przywiózł fotografie przedstawiające splendor amerykańskiej przyrody, niezwykłe ujęcia wielkich miast i ich mieszkańców. Fotografia kataryniarza z małpką w miasteczku westernowym była wielokrotnie prezentowana na wystawach i reprodukowana np. w albumie pt. “Dzieci na Fotografiach Stefana Arczyńskiego” (2004). Prezentowane zdjęcie jest bardzo rzadką powystawową odbitką tej fotografii.
  Fotografia nie jest oprawiona.


Stefan Arczyński (1916)

Stefan Arczyński (ur. 31 lipca 1916 w Essen),  już w młodości zainteresował się fotografią, szczególnie sportową. Wykonywał zdjęcia podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1936 w Berlinie. Od 1934 uczył się zawodu, a później podjął pracę w usługowym zakładzie fotograficznym w Essen. Po wybuchu II wojny światowej wcielony do Luftwaffe, skierowany został do Francji, gdzie zajmował się opracowywaniem fotografii lotniczych. Później trafił na front wschodni na Ukrainę. Także i tam robił zdjęcia. Ranny pod Stalingradem, trafił do sowieckiej niewoli. Przeżył, a dzięki temu, że był członkiem Związku Polaków w Niemczech, został w 1946 przekazany Polsce. Po przebyciu polskiego obozu przejściowego uzyskał obywatelstwo polskie i osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny.

W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia; otworzył tu fotograficzny zakład usługowy (przy ul. Łokietka). W 1952 poznał Lidię Cichocką, artystkę baletu Opery Wrocławskiej; dwa lata później wziął z nią ślub. We Wrocławiu włączył się w działalność Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego (m.in. uczył fotografowania), potem został też członkiem ZPAF. Jego fotografie dokumentujące odbudowę Wrocławia i Dolnego Śląska publikowane były m.in. przez "Ossolineum", jak również inne wydawnictwa. Wykonywał zdjęcia na okładki czasopism i do widokówek; fotografował także balet i teatr, liczne są też portrety, szczególnie żony Lidii. Dużo podróżował po świecie, obok zdjęć z różnych regionów Polski ma w swym dorobku także fotografie z licznych krajów Europy oraz m.in. z Chin, Indii, Afryki i USA.

 

 

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
29 11 20161 800 PLN 800 PLN  N/A   USD   PLN