Stefan Arczyński | <i>ERIKA TOMASZEWSKA, 1953</i> | fotografia czarno-biała | 39.6 x 29.4 cm

 • Tytuł:   ERIKA TOMASZEWSKA, 1953
 • Artysta:  Stefan Arczyński
 • Wymiary :  39.6 x 29.4 cm
 • Technika:  fotografia czarno-biała
 • Wywoławcza: 700 PLN 
 • Informacje dodatkowe:  


  Erika Tomaszewska, primabalerina Opery Wrocławskiej, 1953

  sygn. dłg. na passe-partout: Arczyński 53

  na odwr. odbitki sygn. dłg. g.: Erika Tomaszewska | Primabalerina Opery Wrocławskiej 1953, niżej: Stefan Arczyński, w p.d. rogu nalepka autorska, na plecach sygn. dłg. g.: Erika Tomaszewska 1953, niżej: Stefan Arczyński, l.d. napis: 301/36

  Fotografia z roku 1953, znana pod tytułem „Tancerka” przedstawia Erykę Tomaszewską, primabalerinę Opery Wrocławskiej i ówczesną partnerkę Stefana Arczyńskiego. Ujęcie, na którym w sposób dynamiczny przedstawił baletnicę w piruecie wpisuje się w nurt fotografii artystów opery i baletu oraz pantomimy, bardzo bogato reprezentowany w jego twórczości, ale wyróżnia je, niezwykłe dla Arczyńskiego, rozmyte ujęcie postaci. Zdjęcie to autor, za namową kolegów fotografików, wysłał na międzynarodowy konkurs fotograficzny, na którym zdobyło nagrodę.

  Fotografia nie jest oprawiona.
Stefan Arczyński (1916)

Stefan Arczyński (ur. 31 lipca 1916 w Essen),  już w młodości zainteresował się fotografią, szczególnie sportową. Wykonywał zdjęcia podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1936 w Berlinie. Od 1934 uczył się zawodu, a później podjął pracę w usługowym zakładzie fotograficznym w Essen. Po wybuchu II wojny światowej wcielony do Luftwaffe, skierowany został do Francji, gdzie zajmował się opracowywaniem fotografii lotniczych. Później trafił na front wschodni na Ukrainę. Także i tam robił zdjęcia. Ranny pod Stalingradem, trafił do sowieckiej niewoli. Przeżył, a dzięki temu, że był członkiem Związku Polaków w Niemczech, został w 1946 przekazany Polsce. Po przebyciu polskiego obozu przejściowego uzyskał obywatelstwo polskie i osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny.

W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia; otworzył tu fotograficzny zakład usługowy (przy ul. Łokietka). W 1952 poznał Lidię Cichocką, artystkę baletu Opery Wrocławskiej; dwa lata później wziął z nią ślub. We Wrocławiu włączył się w działalność Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego (m.in. uczył fotografowania), potem został też członkiem ZPAF. Jego fotografie dokumentujące odbudowę Wrocławia i Dolnego Śląska publikowane były m.in. przez "Ossolineum", jak również inne wydawnictwa. Wykonywał zdjęcia na okładki czasopism i do widokówek; fotografował także balet i teatr, liczne są też portrety, szczególnie żony Lidii. Dużo podróżował po świecie, obok zdjęć z różnych regionów Polski ma w swym dorobku także fotografie z licznych krajów Europy oraz m.in. z Chin, Indii, Afryki i USA.

 

 

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
29 11 20162 700 PLN -  N/A   USD   PLN