Józef Brandt: „Perła stadniny”

Do największych kolekcjonerskich sensacji należy pojawienie się obrazu, znanego jedynie z archiwalnych reprodukcji. Tak wyjątkowe dzieło zaprezentujemy Państwu już 19 marca na licytacji w domu aukcyjnym Agra-Art.


Józef Brandt
Perła stadniny, ok. 1891 roku
olej na płótnie, wym. 67,5 x 93,5 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Monachium

Cena w galerii: 2 000 000 zł


Zobacz


„Perła stadniny” Józefa Brandta należy do obrazów, ukazujących życie codzienne na XVII wiecznych Kresach dawnej Rzeczpospolitej. Łączy w sobie zamiłowanie malarza do koni, orientu i kresowych podróży.

Józef Brandt posiadał kolekcję dawnej broni i strojów, a także oporządzenia wojskowego jeźdźca i konia. Te znakomite zabytki rzemiosła, które służyły mu jako malarskie rekwizyty, odnajdujemy w jego dziełach. W swoim majątku ziemskim, w Orońsku pod Radomiem, artysta prowadził stadninę, liczącą ponad 120 koni. Warto tu wspomnieć, że słynne orońskie rumaki zdobywały liczne nagrody na wyścigach oraz wystawach. Malarz, znakomity jeździec, doskonale znał anatomię oraz świetnie czuł sposób poruszania się konia. Stąd z prawdziwą pasją malował swoje ulubione tematy: jarmarki końskie, wypasy koni, a także potyczki i bitwy z udziałem kawalerii.

Znanych jest kilka obrazów, przedstawiających sceny kupieckie na targu, ze wschodnimi dywanami i naczyniami oraz niezwykle dynamicznie ukazane konie przeznaczone na sprzedaż. Na jednym z nich Brandt ukazał nawet siebie w dawnym, szlacheckim i narodowym stroju, z rogatywką na głowie, kupującego kolejny eksponat do swojej kolekcji.

Scena odbywa się w miasteczku na rubieżach dawnej, niegdyś potężnej, wielonarodowej Rzeczpospolitej, na pograniczu dwóch kultur – wschodu i zachodu. W drugiej połowie lat 80. XIX wieku Brandt namalował sześć obrazów, które złożyły się na cykl “Historia konia”. Prezentowane dzieło wpisuje się w ten właśnie cykl. “Perła stadniny” pochodzi z najlepszego okresu twórczości, kiedy malarz osiągnął pełnię możliwości artystycznych, a swoim dorobkiem zyskał ogromne powodzenie w Europie i Ameryce Północnej. „Perła stadniny” jest obrazem który od publikacji w 1901 roku nie był nigdzie odnotowany na rynku aukcyjnym. Odkryty na nowo, z pewnością zyska duże zainteresowanie publiczności.

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do domu aukcyjnego Agra-Art, gdzie już można oglądać wszystkie dzieła z marcowej aukcji.