Struktury ciał

Rzeźby Tomasza Wawryczuka skupiają się na ciele i jego formach. Erotyzm łączy się tu z niepokojem, a zmysłowość kontrastuje z surowością brązu, ceramiki, czy marmuru.

Tańcząca, brąz, 140 cm; Cena: 13 000 zł

Emanująca frywolność i powaga, a z drugiej strony słodycz i mrok, czasami wręcz lubieżna deformacja, to najczęstsze środki artystycznego języka kreującego siłę wyrazu prezentowanych prac.

Punktem wyjścia do powstania „Struktur ciał” było odejście od sztuki konceptualnej i minimalistycznej, odwołującej się głównie do intelektu, i zwrócenie się ku zmysłom, gdzie nadrzędną wartością jest poznanie poprzez odczuwanie. Pierwszoplanową rolę w estetycznym odczuwaniu odgrywa zmysł dotyku, jakże wszechobecny w naszym życiu, a zarazem tak mało doceniany.

„Struktury ciał” – esencja cielesności i sensualizmu.

U artysty dotyk służy procesowi postrzegania przestrzeni. Pełną i wielobarwną subtelność oraz złożoność przestrzennego modelunku rzeźby udaje się doświadczyć dopiero z bliska, a jeszcze głębiej w bezpośrednim kontakcie dotykowym. Szczególnie wówczas, gdy prezentowane obiekty wykonane są z różnych materii o rozmaitej strukturze. Dopiero fizyczna interakcja, będąca niezbywalnym atrybutem poznania, pozwala odczuć emocje, którymi artysta pragnie podzielić się z odbiorcą.

Tomasz Wawryczuk, wciąga nas w świat kobiecej zmysłowości i nieoczywistego piękna. Igra ze stereotypami i jednocześnie eksperymentuje z formami kreacji tożsamości – kanwą jest zawsze ludzkie ciało. Poprzez swój wyraz artystyczny daje nam możliwość rozpoznania nie tylko realnych własności obiektów, ale tez odkrycia relacji przestrzennych istniejących między nimi.

Dzieła artysty można oglądać w Domu Aukcyjnym Agra-Art na ul. Wilczej 70 w Warszawie.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 22 625 08 08, 601 352 916 lub mailowego: agra@agraart.pl.

Tors Oni, 2016, brąz, 57 cm; Cena: 11 000 zł