Sztuka Beksińskiego

Paryż-Osaka-Warszawa | Sztuka Beksińskiego
1 lipca – 4 września 2021 r.

Jedyną okazją, aby zobaczyć ponad 40 prac olejnych Zdzisława Beksińskiego ze słynnej kolekcji japońskiej jest wystawa, która została otwarta 1 lipca 2021 w Galerii Domu Aukcyjnego Agra-Art.

Zbiór ten został stworzony przez anonimowego kolekcjonera z Japonii. Zakupione w 1990 r. w Galerii Piotra Dmochowskiego w Paryżu obrazy miały stanowić trzon kolekcji Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Japońska świątynia sztuki Beksińskiego wkrótce po otwarciu została jednak zamknięta, zaś wszelki ślad po cennych dziełach zaginął. Kolekcja została odnaleziona dopiero przez Dom Aukcyjny Agra-Art w 2018 r. Jej powrót do Polski uzupełnia znaczną lukę w obrazie dorobku jednego z najbardziej rozpoznawanych polskich artystów.

Na wystawie pokażemy ponad 30 nieznanych dotąd na polskim rynku sztuki prac Zdzisława Beksińskiego. Uzupełnieniem będzie 13 dzieł sprzedanych przez Agra-Art w latach 2018-2021 do prywatnych kolekcji.

Wystawie będzie towarzyszyła specjalna publikacja – album z reprodukcjami wszystkich obrazów wchodzących w skład kolekcji japońskiej (również m.in. Jacka Yerki, Jerzego Dudy-Gracza, Mariana Michalika), opatrzony wstępem Tadeusza Nyczka, znawcy twórczości Beksińskiego. W czasie trwania wystawy planujemy także otwarte spotkania i panele, m.in. o enigmatycznej historii kolekcji japońskiej, związku twórczości Zdzisława Beksińskiego z kulturą Dalekiego Wschodu, a także o fenomenie ekonomicznego sukcesu artysty na rynku sztuki w ostatnich latach.

 

Dzieła prezentowane na wystawie nie będą dostępne w bezpośredniej sprzedaży.  Wszystkie obrazy, z wyjątkiem wypożyczonych, będą oferowane wyłącznie na aukcjach Agry-Art w najbliższych latach.

 


Czas trwania wystawy: 1 lipca – 4 września 2021 r.
Miejsce: Galeria DA Agra-Art, ul. Wilcza 70, Warszawa

Godziny otwarcia wystawy:
– dni powszednie: od 11:00 do 18:00
– sobota: od 11:00 do 15:00

Wstęp: wolny