Wystawa Jacka Yerki (zakończona)

Malarstwo Jacka Yerki

Zakończyliśmy letnią wystawę Jacka Yerki „Magiczne światy”. Od 5 lipca do 3 września 2022 w galerii Agry trwała wystawa monograficzna artysty – pierwsza tak duża ekspozycja dzieł i niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć kilkadziesiąt obrazów mistrza wyobraźni. 


Kuratorzy: Jolanta Krasuska, Konrad Szukalski

Kontakt: (22) 625 08 08, 745 10 25
Kontakt dla mediów: Monika Bryl, tel. 501 101 473
| Informacje dla mediów do pobrania


Jacek Yerka to dziś jeden z najbardziej cenionych przez kolekcjonerów twórców. Rekordy, jakie biją na aukcjach jego płótna, sytuują go w wąskim gronie najdroższych polskich malarzy spośród artystów żyjących. Dzieła Yerki, wymagające od autora ogromnego nakładu pracy, od wielu już lat trafiały prosto z pracowni artysty do prywatnych kolekcji lub na aukcje. Jedyną możliwością, aby obejrzeć choć niektóre z nich, są wystawy przedaukcyjne.

Tymczasem kręgi zainteresowanych twórczością artysty kolekcjonerów, a także rzesze sympatyków Yerki od wielu lat systematycznie rosły i w ostatnim czasie mocno się powiększyły. Stąd też powstała idea wystawy. Nie była ona prosta w realizacji. Właścicielom nie było łatwo, choć na krótki okres, rozstać się ze swoimi obrazami. Od nas z kolei sporych nakładów pracy i środków wymagało stworzenie bezpiecznej, komfortowej i inspirującej przestrzeni do spotkania naszych widzów z malarstwem Mistrza. 

Już teraz pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Kolekcjonerom, którzy zechcieli udostępnić swoje dzieła publicznie. Bez Państwa życzliwości i zaufania wystawa, na którą składają się wyłącznie dzieła ze zbiorów prywatnych, nie zaistniałaby. 

W przestrzeniach Agry zaprezentujemy kilkadziesiąt płócien Yerki, powstałych w latach 1980-2022.