Zgłoś dzieło na aukcję

Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej – 16 czerwca 2024

Poszukujemy wysokiej klasy dzieł sztuki dawnej i współczesnej na aukcje w 2024 roku. 

Na naszych licytacjach sprzedajemy zarówno sztukę tradycyjną, jak i współczesną – obrazy olejne, akwarele, pastele, rysunki, rzeźby, obiekty ze szkła i porcelany.

Jeśli zastanawiają się Państwo, jaką wartość ma posiadany przez Państwa przedmiot, wystarczy zgodnie z opisanymi poniżej, trzema prostymi krokami, przesłać do nas zdjęcia i opis. Na podstawie udzielonych informacji, dokonamy bezpłatnej, niezobowiązującej, wstępnej wyceny

By zgłosić dzieło wystarczy:

1. Przesłać zdjęcia dzieła (lico, odwrocie, sygnatury) na nasz adres mailowy: agra@agraart.pl
2. Załączyć podstawowe informacje (wymiary, pochodzenie i historia obiektu – jeśli są znane).
3. Podać swoje dane kontaktowe (adres mailowy, numer telefonu).

W odpowiedzi otrzymają Państwo naszą propozycję ceny wywoławczej oraz estymację – prognozowaną cenę sprzedaży dzieła na aukcji. Wycena zostanie potwierdzona po oględzinach dzieła przez naszych ekspertów podczas Państwa wizyty w naszej galerii, zaś ostateczna cena sprzedaży będzie ustalona w porozumieniu z Państwem.

W zależności od proponowanego obiektu doradzimy najlepszy sposób jego sprzedaży – na jednej z naszych aukcji stacjonarnych (młotkowych), aukcji internetowych, w galerii online, lub przez private sales – spersonalizowaną ofertę skierowaną do wybranych kolekcjonerów.

Jeśli nie macie Państwo możliwości, aby przesłać do nas ofertę mailem, skontaktujcie się z naszymi ekspertami telefonicznie.Sprzedaż dzieła sztuki z Agrą-Art

Wbrew pozorom, sprzedaż dzieła sztuki jest usługą dość złożoną. Jednak powierzając nam swoje dzieło, mają Państwo pewność, że nasi pracownicy oraz eksperci zajmą się całym procesem, dbając o dobrą komunikację z Państwem.

Agra-Art proponuje swoim Klientom najniższe prowizje: zarówno w przypadku dzieła sztuki dawnej, jak i współczesnej standardowa stawka wynosi 18% brutto (w tej kwocie zawiera się podatek oraz VAT).  W zależności od kilku czynników – wartość obiektu, cena minimalna, sprzedaż kolekcji – jesteśmy otwarci na negocjacje.

Państwo, jako właściciele, nie ponoszą także żadnych innych kosztów związanych z wystawieniem dzieła na aukcji. Wszystkie koszty związane z organizacją aukcji, opracowaniem i wydaniem katalogu, kampanią marketingową oraz logistyką – ponosi dom aukcyjny.

Zachęcamy do przeczytania naszych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Od zgłoszenia obiektu do wypłaty należności (rozwiń)

 • Zgłoszenie obiektu – po otrzymaniu od Państwa oferty nasi eksperci dokonują wstępnej oceny i wyceny.
 • Ocena, wycena i ustalenie warunków sprzedaży – po ustaleniach mailowych i telefonicznych, spotykamy się z Państwem (w naszej galerii lub u Państwa w domu), by “na żywo” obejrzeć dzieło oraz ustalić ostateczne warunki sprzedaży.
 • Podpisanie umowy komisowej – proponujemy Państwu atrakcyjne warunki sprzedaży oraz zwięzłą, przejrzystą umowę komisową.
 • Ubezpieczenie i odpowiednie warunki przechowywania – od momentu podpisania umowy komisowej każdy obiekt w naszej galerii  jest objęty ubezpieczeniem firmy Lloyd’s.
 • Specjalistyczny transport – jeśli dzieło wymaga transportu, a sami nie macie Państwo możliwości, aby w bezpieczny sposób je do nas przywieźć, w uzasadnionych przypadkach nasi przeszkoleni pracownicy odbiorą od Państwa obiekt i ubezpieczonym, bezpiecznym transportem dostarczą do naszej galerii – zarówno w kraju, jak i za granicą.
 • Przygotowanie do sprzedaży – aby dzieło osiągnęło na aukcji maksymalną cenę rynkową, musi zostać do sprzedaży odpowiednio przygotowane. Jeśli wymaga konserwacji czy oprawy – zajmują się tym najlepsi specjaliści współpracujący z Agra-Art.
 • Opracowanie obiektu –  wysoki poziom merytorycznego opracowania oraz edycji – wyróżnia katalogi Agry, które cieszą się na rynku sztuki prestiżem. Opis katalogowy poprzedzony szeroką kwerendą i konsultacjami w gronie ekspertów oraz profesjonalna fotografia – wykonane przez najlepszych specjalistów – zapewniają odpowiednią prezentację dzieła.
  [Zobacz nasze katalogi aukcyjne]
 • Wystawa przedaukcyjna – przed aukcją obiekty są eksponowane w naszej galerii, wyposażonej w bezpieczny dla dzieł sztuki wysokiej klasy sprzęt oświetleniowy, w specjalnie zaprojektowanym wnętrzu, co pozwala na najlepszą prezentację wszystkich ich walorów.
  [zobacz nasze wnętrza w 3d].
 • Specjalny system oświetleniowy obrazów. Stosujemy wyłącznie wysokiej klasy oświetlenie firmy Erco, oparte na technologii LED o różnej możliwości zmiany barwy i kąta światła. Większość reflektorów na naszych salach ekspozycyjnych ma możliwości kadrujące (oświetla tylko obraz, a nie przestrzeń poza nim), co daje niesamowite wrażenie odbioru dla widza. Używamy też systemu zmiany ekspozycji Dali, który pozwala na definiowanie scenariuszy oświetlenia sali.
  [Zobacz zdjęcia z wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego]
 • Działania marketingowe – Silna marka Agra-Art przyciąga uwagę mediów: informacje o naszych wydarzeniach, rekordach, wywiady z naszymi ekspertami – często pojawiają się w prasie, radiu i telewizji. Niemniej każda aukcja jest również poprzedzona szeroko zakrojoną kampanią mediową. Informacja o aukcji dociera przede wszystkim zaś do kilku tysięcy Klientów z bazy Agry, wśród których znajdują się wszyscy najznamienitsi w Polsce kolekcjonerzy. Klienci VIP otrzymują także spersonalizowaną ofertę.
 • Aukcja – kluczowym wydarzeniem jest aukcja, odbywająca się w siedzibie Agry. Bierze w niej udział średnio kilkaset osób, ponad 85% dzieł z oferty sprzedaje się, znacząca część z nich uzyskuje wielokrotne przebicia.
  [zobacz najdrożej sprzedane obrazy]
 • Sprzedaż – dzięki sprawnej i szybkiej komunikacji pracowników Agry z Klientami kupującymi większość dzieł jest wykupywana w ciągu kilku dni po aukcji.
 • Odbiór i transport do Klientów – jeśli nabywca nie ma możliwości, aby zakupiony przedmiot odebrać osobiście, dociera on do niego naszym wyspecjalizowanym, ubezpieczonym transportem.
 • Rozliczenie z właścicielem – naszym priorytetem są terminowe rozliczenia z właścicielami, w ustalonych według umowy terminach. 

Najważniejsze zasady sprzedaży w Agrze-Art (rozwiń)

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ 

przydatne informacje na temat zasad przyjmowania i sprzedaży dzieł sztuki
w Domu Aukcyjnym Agra-Art (wyciąg z Ogólnych Warunków Umowy Komisu )

 1. Zobowiązanie Domu Aukcyjnego do sprzedaży Dzieła jest uzależnione od pozytywnej weryfikacji autentyczności Dzieła.
 2. Wstawiający  upoważnia Dom Aukcyjny do wykonania czynności umożliwiających dostęp do Dzieła, w szczególności do wyjęcia z ramy i odsłonięcia odwrocia.
  Aby należycie ocenić obiekt musimy mieć możliwość dokładnego zbadania. Czasami po odwrociem można znaleźć stare nalepki, a pod rama może zakrywać podpis lub datę.
 1. Jeżeli stan fizyczny Dzieła uzasadnia podjęcie dodatkowych czynności związanych z konserwacją lub ekspozycją, Dom Aukcyjny może na zlecenie Wstawiającego zapewnić profesjonalną konserwację Dzieła oraz dobór ramy. Wydatki związane z tymi działaniami podlegają uprzedniej akceptacji przez Wstawiającego.
  Dzieła sztuki przechodzą różne koleje losu, często mają mniejsze lub większe uszkodzenia, a czasami są po prostu brudne. Dzięki profesjonalnej konserwacji ich wygląd często zyskuje na atrakcyjności. 
 2. W Umowie Komisu ustalamy razem (Wstawiający oraz Dom Aukcyjny) Cenę rezerwową Dzieła i cena ta jest wiążąca dla sprzedaży aukcyjnej.
  Cenę ustalamy na podstawie archiwalnych notowań aukcyjnych, uwzględniamy autora, tematykę, rozmiar i inne czynniki takie jak okazjonalne mody, preferencje klientów Domu Aukcyjnego.  
 3. Wstawiający wyraża zgodę na odliczenie z należności za sprzedane Dzieło, Prowizji oraz innych przysługujących Domowi Aukcyjnemu wcześniej uzgodnionych kosztów (np uprzednio zaakceptowanych kosztów konserwacji )   
 4. Jeżeli Dzieło nie zostało sprzedane na aukcji,  wówczas przechodzi ono do sprzedaży galeryjnej na okres 30 dni od dnia zakończenia aukcji.
  Czasami ktoś zapomni o aukcji, nie dodzwoni się lub przeoczy obiekt. Ten okres 30 dni daje szansę na nabycie obiektu w takich przypadkach, jest też okazją dla Domu Aukcyjnego by sprzedać dzieło i odzyskać nakłady poniesione na organizację i promocję aukcji. 
 5. Dom Aukcyjny ma prawo do doliczenia do Ceny Sprzedaży dodatkowych opłat (Opłata poaukcyjna, Droit-de-suite, Vat graniczny), obciążających Nabywcę. Dotyczy zarówno sprzedaży na aukcji, jak i w galerii.
 6. Dom Aukcyjny ma prawo do zmniejszenia Ceny Sprzedaży kosztem swojej Prowizji, jeżeli warunkuje to sprzedaż Dzieła. 
 7. Umowa Komisu nie może zostać rozwiązania w przypadku Dzieła zakwalifikowanego do aukcji aż do upływu 30 dni po jej zakończeniu, jak również w okresie Rezerwacji, chyba że zostanie wniesiona na rzecz Domu Aukcyjnego opłata manipulacyjna w wysokości 10%  ustalonej ceny rezerwowej (jeśli jest ona wyższa niż 3000 pln) oraz kosztu zleconych dodatkowych czynności .
  Jeżeli obiekt został wystawiony w galerii i został zarezerwowany, Wstawiający nie może go wycofać w okresie rezerwacji, chyba, że wniesie opłatę manipulacyjną. Podobna zasada dotyczy sprzedaży poaukcyjnej – pkt. 6
 8. Należność za sprzedane Dzieło zostanie wypłacona Wstawiającemu nie później niż w terminie 14 dni od zaksięgowania na rachunku bankowym Domu Aukcyjnego Ceny Sprzedaży.

 

 

Ogólne Warunki Umowy Komisu Sprzedaży Dzieł w Domu Aukcyjnym Agra-Art SA mogą być przesłane na życzenie – prosimy o wypełnienie tego formularza.


Dlaczego Agra-Art?

Sprzedaż dzieł sztuki jest usługą wymagającą wysokich kwalifikacji: zarówno głębokiej wiedzy merytorycznej i praktyki, jak i szerokiej sieci kontaktów wśród ekspertów, kolekcjonerów oraz dealerów sztuki. Jako jeden z najstarszych domów aukcyjnych w Polsce dysponujemy największym na polskim rynku sztuki kapitałem wiedzy, doświadczenia oraz zaufania – zarówno Klientów, jak i współpracujących z nami podmiotów. 


Prządka Jacka Malczewskiego osiągnęła na aukcji Agra-Art rekordową kwotę 6 mln 720 tys.


Miarą naszych osiągnięć są udokumentowane wyniki aukcyjne: na naszych aukcjach padają głośne rekordy, zaś obecnie sprzedajemy ponad 85% oferty. Wiele z tych obiektów osiąga wielokrotne przebicia. 

Najwyższe standardy. Jako renomowany dom aukcyjny, z ponad 30-letnią historią, posiadamy najlepsze doświadczenie w handlu dziełami sztuki. Stawiamy sobie najwyższe wymagania – naszym celem są wyniki sprzedaży, lecz przede wszystkim satysfakcja Klientów – zarówno sprzedających jak i kupujących dzieła za pośrednictwem Agra-Art. 

Rzetelność i wiarygodność. Cieszymy się zaufaniem i lojalnością naszych Klientów oraz kontrahentów. Dotrzymujemy staranności w opracowaniu obiektów oraz warunków umowy i terminów.

Doświadczeni eksperci. Nasze gremium eksperckie składa się z historyków sztuki i konserwatorów dzieł sztuki o wieloletnim stażu, pomiędzy którymi są doświadczeni pracownicy Muzeum Narodowego.

Profesjonalna obsługa. Zespół Agry tworzą najlepsi specjaliści, którzy nieustannie pogłębiają swoje kwalifikacje. Niektórzy nasi pracownicy są z nami od początku firmy , a większość – ponad dekadę . 

Selekcja oferty: nie ilość lecz jakość. Aby spełnić najwyższe oczekiwania naszych Klientów, starannie selekcjonujemy obiekty do sprzedaży. W ten sposób każde dzieło z naszej oferty jest opracowane z najwyższą starannością oraz odpowiednio przygotowane do sprzedaży, zaś wszyscy właściciele i nabywcy są obsłużeni z należytą dbałością. 

Indywidualne podejście. Każde dzieło potrzebuje odpowiedniego sposobu sprzedaży. Wspólnie z Państwem wybierzemy najkorzystniejsze, dopasowane do specyfiki obiektu i Państwa potrzeb rozwiązanie. Jesteśmy dyskretni i zapewniamy komfortowe warunki do spokojnej rozmowy o sprzedaży lub wycenie.

Globalna baza klientów. Działając na rynku od wielu lat, stworzyliśmy bazę klientów pochodzących z wielu regionów świata, zainteresowanych rozmaitymi rodzajami sztuki.
[zobacz nasze archiwum wyników aukcyjnych]

Wykwalifikowany zespół marketingu i PR-u. Każda z organizowanych przez nas aukcji promowana jest w prasie, radiu i mediach społecznościowych. Powiadomienia o wydarzeniach wysyłane są do kilkutysięcznej bazy klientów.