Sztuka patrzenia

Zapraszamy na nowy cykl podcastów o sztuce i rynku sztuki, realizowanych we współpracy z radiem TokFm

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków zaczyna interesować się rynkiem sztuki. Być może podczas ostatniego roku, który w większości spędziliśmy w domu, uświadomiliśmy sobie, że brakuje nam w naszym codziennym życiu sztuki? Kolekcjonowanie dzieł sztuki nie tylko podnosi komfort naszego życia i daje naszym dzieciom piękne wspomnienia z dzieciństwa. Jest pewnym stylem życia, życia z pasją, okazją do rozwoju osobistego. Można je także połączyć z inwestowaniem pieniędzy. Rynek sztuki to niezgłębiony temat pasjonujących historii i anegdot. Jednak aby z sukcesem tworzyć kolekcję czy inwestować pieniądze, trzeba nieco się o nim dowiedzieć.

Jak ocenia się autentyczność dzieł sztuki? Jak wycenia się dzieło sztuki? Jakie czynniki kształtują jego rynkową i kolekcjonerską wartość? Skąd się biorą aukcyjne rekordy? Jakie są plusy, a jakie minusy inwestowania w sztukę? Czy gust może być sprzymierzeńcem czy przeszkodą w naszych zakupach dzieł sztuki?

Na te oraz inne tematy rozmawia Anna Stachowska z dr Moniką Bryl z Agra-Art, autorką popularnego poradnika dla kolekcjonerów i inwestorów, w cyklu podcastów zrealizowanych przez TOKFM we współpracy z Agra-Art.


Naszych podcastów możecie słuchać na stronie i aplikacji TokFm (bez abonamentu), a także w serwisie Spotify (Sztuka patrzenia).


TEMATY PODCASTÓW

  1. Dzieło sztuki nie tylko w muzeum: na czym polega kolekcjonerstwo? Jak działa rynek sztuki?
   Czym jest kolekcjonerstwo? Czy można je połączyć z inwestowaniem? Z czego się bierze wartość rynkowa dzieła sztuki? Jak kolekcjoner ocenia dzieło sztuki?
   POSŁUCHAJ
  2. Czy to jest autentyk? Kolekcjoner oczami skóry ogląda dzieło sztuki
   Dzieła sztuki zmieniają naszą codzienność ale, jak powiedzieliśmy w poprzednim podcaście, zmieniają także nas – sposób, w jaki patrzymy na sztukę. W jaki sposób kolekcjoner ocenia dzieło sztuki? Czym antykwariat różni się od muzeum? Czy naprawdę handlarz z targu staroci bywa lepszym znawcą niż historyk sztuki? Czym jest autentyczność i dlaczego jej nie widać? Jak nastrajać oko na rozpoznawanie falsyfikatów?
   POSŁUCHAJ
  3. Skąd się biorą rekordy na aukcjach dzieł sztuki?
   Na cenę dzieła sztuki wpływ ma wiele czynników – m.in. wartość artystyczna, marka autora, temat dzieła, proweniencja czy aktualna moda. Kształtują ją również mechanizmy rynku. Anna Stachowska rozmawia z Moniką Bryl o wycenie dzieł sztuki oraz o tym, jak wygląda aukcja widziana zza kulis.
   POSŁUCHAJ
  4. Ocena dzieła sztuki. Czy gust jest pomocą czy przeszkodą w inwestowaniu na rynku sztuki?
   – Oglądamy wystawę i podoba nam się lub nie. Jednego artystę lubimy, innego nie lubimy. Problem zaczyna się, kiedy sami, bez pomocy kuratora czy krytyka sztuki, musimy powiedzieć, czy dany obraz jest dobry pod względem warsztatowym. W przypadku początkującego kolekcjonera może to być trudna sytuacja – mówi ekspertka. W dzisiejszym odcinku podcastu Anna Stachowska rozmawia z dr Moniką Bryl z Domu Aukcyjnego Agra-Art o ocenie dzieła sztuki. Co nam w tym pomaga, a co przeszkadza?
   POSŁUCHAJ