Rzeźby Marka Zygi

Artysta zajmuje się rzeźbą ceramiczną od 2003 roku. Na początku swojej przygody ze sztuką tworzył maski oraz głowy, które urozmaicał odpadkami metali, kamieniami. Zadebiutował w roku 2007 wystawą w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, gdzie mieszka i tworzy. Współpracuje z galeriami w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii oraz Danii. Tematem jego zainteresowań rzeźbiarskich jest człowiek, a zwłaszcza jego ciało oraz gesty. Rzeźbiarza ciekawią osoby, ich zachowania, reakcje.

„Moje rzeźby to jakby przetworzone obrazy z rzeczywistości. Kiedy urodzi się pomysł i nabierze realnych kształtów, rzeźbię w glinie – a następnie tworzę formę gipsową. […] Moje rzeźby nawiązują do klasycznych form rzeźbiarskich. Można dostrzec popiersia, torsy, głowy, niosące treści symboliczne, erotyczne, demaskatorskie – czasem z pewną domieszką surrealizmu.”
– Marek Zyga

Ulubionym medium rzeźbiarza jest niesamowicie plastyczna glina. Marek Zyga często rzeźbi w masie szamotowej, czyli materiale powstałym ze zmielonej gliny szamotowej lub łupków różnego rodzaju. Fascynuje go struktura tego materiału – jej chropowatość, faktura.

Pracuje również w brązie, który pozwala mu na tworzenie coraz większych struktur. W przedstawiane postacie często wplata litery i cyfry, które uważa za „małe” dzieła sztuki. Skupia się na języku gestów oraz spojrzeniu swoich wytworów.


Rzeźby Marka Zygi oglądać można w podcieniach Domu Aukcyjnego Agra Art
przy ulicy Wilczej 70 w Warszawie.

Kontakt w sprawie dzieł artysty:
Katarzyna Jedynak
tel.: 530 775 922
katarzyna.jedynak@agraart.pl