Wystawa J. Dudy Gracza

28 stycznia – 3 marca 2023

Agra Art ma zaszczyt zaprosić na wystawę dzieł Jerzego Dudy Gracza pochodzących z kolekcji Wrocławskiej, największego – poza kolekcją rodzinną – prywatnego zbioru malarstwa artysty. Na ekspozycji „Preludium” pokazanych zostanie 20 obrazów prezentujących najważniejsze cykle malarskie oraz poszczególne okresy twórczości artysty. Tworzony przez kilkadziesiąt lat zbiór jest zapisem wieloletniej znajomości artysty oraz kolekcjonera. Najwcześniejsze z prac powstały w latach 60., większość z nich zaś – w latach 90. 

Perfekcyjny warsztat, zmysł obserwatora-ironisty, a zarazem głęboka wrażliwość i czułość z jaką “chory na Polskę” Duda Gracz komentował rzeczywistość PRL-u oraz okresu transformacji – sprawiają, że jego twórczość przyciąga nieustannie szerokie kręgi publiczności. 

Cechująca ją groteska i ironia, a zarazem tkliwość i nostalgia z jaką artysta przedstawiał swoją epokę, starając się uchwycić pejzaże odchodzącego świata, stanowią o sile tego malarstwa. Obrazy Dudy Gracza jednocześnie zadziwiają i rozbawią oraz skłaniają do refleksji. Okazuje się, że ten jakże odległy od dzisiejszej rzeczywistości świat przedstawiony, jest jednocześnie współczesnym Polakom bardzo bliski, darzony głębokim sentymentem.

Na styl artysty miały wpływ jego inspiracje malarstwem Młodej Polski, w szczególności Witolda Wojtkiewicza, uznanie dla twórczości Józefa Chełmońskiego, a także XVII-wiecznych mistrzów niderlandzkich. Artysta nie był obojętny również na zjawiska zachodzące w sztuce współczesnej. Jednak znakomicie władający malarskim rzemiosłem Duda Gracz był zawsze daleki od bezpośrednich wpływów, tworząc własny, niepowtarzalny język plastyczny, wpisując się tym samym w historię sztuki polskiej.

Na wystawie “Preludium” zostanie pokazanych 20 dzieł z kolekcji wrocławskiej, prezentujących najważniejsze cykle malarskie oraz poszczególne okresy twórczości artysty. Tworzony przez kilkadziesiąt lat zbiór jest zapisem wieloletniej znajomości artysty oraz kolekcjonera. Najwcześniejsze z prac powstały w latach 60., większość z nich zaś – w latach 90. 

Licząca 98 płócien kolekcja niewątpliwie jest kolejnym, ważnym zbiorem, budującym historię współczesnego polskiego kolekcjonerstwa. W całości zostanie ona zaprezentowana na współorganizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art wystawie, która odbędzie się od lipca do połowy września 2023 r. w Tichauer Art Gallery w Tychach. 

“Preludium” będzie wystawą inaugurującą działalność Galerii Agra-Art w nowej odsłonie. Galeria będzie przestrzenią wystaw, spotkań kolekcjonerskich oraz prestiżowych aukcji. 


Kuratorzy: Jolanta Krasuska, Ewelina Cwetkow-Olborska, Monika Bryl
Czas trwania wystawy: od 28 stycznia do 3 marca, w godzinach pracy Domu Aukcyjnego
Miejsce wystawy: Agra-Art Dom Aukcyjny, Warszawa, ul. Wilcza 55/63
Dzień wernisażowy: 28 stycznia 2023 roku, od 11:00 do 15:00.
Wstęp: wolny. 


Kontakt: (22) 625 08 08, 745 10 25
Kontakt dla mediów: Monika Bryl, tel. 501 101 473, monika.bryl@agraart.pl