Norman Leto: Human Saga

Od 7 do 20 października w galerii Agra – Art można oglądać wystawę malarstwa Normana Leto pt. Human Saga zorganizowaną we współpracy z krakowską Fundacją Wschód Sztuki. Wystawa jest połączona ze sprzedażą dzieł. 

Norman Leto jest dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów wizualnych XXI wieku. Jego twórczość obejmuje obszary zarówno malarstwa jak i filmu oraz przestrzeni cyfrowej. Znany jest z głośnych filmów Sailor i Photon a jego twórczość malarska nieustannie zaskakuje poszukiwaniami przebiegającymi w różnych kierunkach. Zaczynał od fascynacji malarstwem Zdzisława Beksińskiego, by następnie przejść w stronę rozwiązań i form bardziej indywidualnych, z których jest dzisiaj najbardziej znany.



Małgorzata Gołębiewska, kuratorka wystawy pisze we wstępie do katalogu: Aktualna wystawa, wybór prac z krakowskiej kolekcji, to wielowątkowa opowieść, która niczym serial filmowy, saga, wciąga widza i przybliża nam to, co na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zajmuje artystę oraz najintensywniej oddziałuje na jego twórczą wyobraźnię.

Na wystawie prezentujemy dzieła powstałe w latach 2003-2023. Punktem wyjścia do niektórych obrazów jest rzeczywisty pejzaż i rzeczywiste postaci lub przekształcenia tego pejzażu i postaci, powstające przy użyciu sztucznej inteligencji. Artysta wykorzystuje przy tym niedoskonałości i deformacje, powstałe w aplikacjach programów Runway czy Stabble diffusion, uznając je za ciekawy obszar do dalszych poszukiwań formy obrazu. Stara się uchwycić zmienność i ruch, obecne w pejzażu a także pokazać proces widzenia w jego indywidualnym zróżnicowaniu. Sięga po tematy najbardziej aktualne, komentując bieżące wydarzenia związane z wojną i podpatrzone na internetowych komunikatorach.

Eksponujemy 21 obrazów, swoistą sagę malarską, opowiadaną w wielu wątkach, pokazującą bogactwo formalnych poszukiwań i rozległość tematyki, podejmowanej przez jednego z najbardziej fascynujących polskich artystów wizualnych XXI w.


Informacja o artyście:

Norman Leto właściwie Łukasz Banach (Bochnia 1980, mieszka i pracuje w Warszawie) – jest twórcą wszechstronnym – zajmuje się malarstwem, tworzeniem cyfrowych symulacji, sztuką wideo oraz literaturą. Obrazy, które tworzy to często portrety bliskich osób, sytuacje angażujące go emocjonalnie, wyzwania egzystencjalne i intelektualne.

fot. Katarzyna Biskup

Maluje szybko, na podstawie fotografii, natury lub kadru wideo. Malarstwo Normana Leto przywołuje na myśl prace Williama Bouguereau czy Thomasa Gainsborough. Jego prace często oparte są na algorytmach sztucznej inteligencji, projekty często balansują na granicy sztuki i nauki – jak choćby w przypadku tworzonych Brył życiorysów. Debiutował wystawą w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Negatywne aspekty nadmiernej wolności w wieku 26 lat w 2007 roku. Jest autorem filmów Sailor (2010, wydany również w formie powieści, określony przez brytyjski tygodnik Tribune mianem najlepszego i najbardziej zaskakującego niezależnego debiutu) i Photon (2017), za który otrzymał, m.in. Nagrodę Złotego Pazura na Festiwalu Złote Lwy, Nagrodę Publiczności i Grand Prix Festiwalu Nowe Horyzonty oraz Grand Prix Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film;. Jest laureatem Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne (2018). Swoje prace prezentował na licznych wystawach w najbardziej prestiżowych instytucjach w Polsce i za granicą, m.in. Jeune Création Européenne, Paryż 2007; Perfect Summer, New Media Artists, Gallery Vertexlist, Nowy Jork 2008; Streets & Other Interiors, Galeria lokal_30 na targach ZOO Art Fairs, Londyn 2009; Buttes Monteaux 3, Muzeum Narodowe, Kraków 2009; SAILOR, premiera filmu, 10-ty międzynarodowy festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty 2009; Sprzedam połowę bliźniaka, Galeria Arsenał, Białystok 2009; Nieistniejące przestrzenie wystaw, Muzeum Fotografii, Kraków 2017, Kinotop. Od filmu, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz 2018, Idź i patrz, Muzeum Miejskie, Zabrze 2018 oraz AI dreaming + three wagnerites, Art Agenda Nova, Kraków 2023.


Informacje o wystawie:

Tytuł: Human Saga

Czas trwania: 7 października – 20 października 2023 

Kuratorzy wystawy: Małgorzata i Marcin Gołębiewscy (Fundacja Wschód Sztuki)

Miejsce wystawy:  Galeria Agra – Art, Warszawa, ul. Wilcza 55/63

Kontakt:
Jolanta Krasuska – 607 393 220, agra@agraart.pl
Tomasz Krajewski (Galeria ) -502 558 066, tomasz.krajewski@agraart.pl

Kontakt dla mediów:
Monika Bryl (Dom Aukcyjny Agra Art) – 501 101 473
Małgorzata Gołębiewska (Fundacja Wschód Sztuki) – 693 404 608