Iluzja fizyczności

Bronisław Krzysztof realizuje własne projekty, zajmuje się rzeźbą, medalierstwem i designem. Projektuje wyposażenie wnętrz, zajmuje się również sztuką z obszaru grafiki i plakatu. Artysta wykonał ponad 160 rzeźb.

Z cyklu Ty II, brąz

Prace jego autorstwa posiadają w zbiorach polskie muzea między innymi: Muzeum Śląskie Katowice, Muzeum Miejskie Wrocław, Muzeum Miejskie Bielsko-Biała, Muzeum Narodowe Kraków, a także muzea zagraniczne: British Museum, Museum Contemporary Art Basil and Elise Goulandris, Museum Kremnica. Dzieła artysty znajdują się w przestrzeni publicznej w wielu krajach, jak również w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Rzeźby Bronisława Krzysztofa były pokazywane na wystawach w Polsce oraz w 19 krajach na świecie, na ponad 40-stu wystawach indywidualnych oraz ponad 160-ciu wystawach zbiorowych. Artysta posiada również własną galerię.

Jest laureatem wielu nagród i konkursów. Otrzymał między innymi: Złoty Medal – VII Biennale Internazionale Dantesca, Rawenna, 1985; Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki 1988; Złoty Krzyż Zasługi, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2008; Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis 2016.

Jeździec V, brąz

Jest aktywnym członkiem wielu organizacji artystycznych: POLART, FIDEM, Związku Polskich Artystów Plastyków. Prezentowana kolekcja jest wynikiem wielu lat twórczej pracy projektowej, oraz poszukiwań ekspresji estetycznej i filozoficznej artysty.

Wiele osób patrząc na rzeźby Bronisława Krzysztofa uznać go może tradycjonalistę, jednak sam autor trafnie zauważa, że materiały i technologia wykonania jego rzeźb niekoniecznie tworzą jego sztukę nieaktualną.

Wypowiedź o sztuce jest aktualna tylko w momencie trwania wypowiedzi. […] To co ja realizuję – to moje idee, moje odkrycia i moja współczesność. Rzeźba pomimo swoich wielu wymiarów jest rzeczywista. Można ją dotknąć, zwymiarować, poczuć jej skalę. Mój problem to realizacje nierzeczywiste. Mimo fizyczności stwarzać iluzję. Nierealność i statyczność materiału, którym się posługuję, jest ważniejsza niż przestrzeń, w której się poruszam” – tłumaczy artysta.

Serdecznie zapraszamy na wystawę rzeźby Bronisława Krzysztofa, która znajduje się w naszym Domu Aukcyjnym, na ul. Wilczej 70.  Dzieła oglądać można w godzinach 11:00 – 18:00 w tygodniu oraz 11:00 – 15:00 w sobotę. 

Żródło: https://www.olfaktoria.pl/2013/02/wywiad-z-philippe-dornano-dyrektorem-generalnym-marki-sisley-czesc-2/