Wydawnictwa Agra-Art

Agra-Art to nie tylko aukcje, obrazy, wystawy. W ciągu 30 lat działalności, oprócz katalogów aukcyjnych wydaliśmy kilka pozycji książkowych. Trzeba szczerze przyznać – nie często coś wydajemy, ale jak już się to zdarzy, to jest to album wart zapamiętania.

1. Malarstwo Polskie w zbiorach prywatnych (1995)

Album zatytułowany „Polish Painting in Private Collections. Unfamiliar Works by Outstanding Artists” został wydany przez Dom Aukcyjny Agra-Art w 1995 roku. Wydawnictwo opracowane w języku angielskim, oprawione w twardą okładkę na 159 stronach prezentuje barwne reprodukcje obrazów namalowanych przez wybitnych artystów polskich należące do zbiorów prywatnych kolekcjonerów sztuki i będące jednocześnie nieznane szerszej publiczności.

Wstęp do publikacji napisała Elżbieta Charazińska, historyk sztuki związana z Muzeum Narodowym w Warszawie. Słowo od wydawcy napisała Zofia Szukalska, prezes Domu Aukcyjnego Agra-Art. W albumie znalazły się reprodukcje obrazów autorstwa m.in.: Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Stanisława Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego oraz Stanisława Wyspiańskiego.

ISBN 83-902639-5-5

Album „Malarstwo Polskie w zbiorach prywatnych. Nieznane dzieła wybitnych artystów” to dzisiaj biały kruk. Wersja polska (w nakładzie 3000 egz.) była częściowo rozprowadzana przez Ruch oraz mniejsze księgarnie. Rozeszła się błyskawicznie w ciągu kilku miesięcy. Niestety nie zdążyliśmy zachować ani jednego egzemplarza.  Nakład 1000 egz wersji angielskiej sprzedawał się nieco dłużej, ale również znikł z obiegu lata temu. Dzisiaj, mamy kilka bezcennych egzemplarzy zachowanych dla przyszłych pokoleń, zaś obrazy w nim przedstawione pojawiały się na rynku w ciągu dekad i dalej są w kolekcjach prywatnych.

Album był drukowany w .. Hong Kongu, miał twardą oprawę i kartonowe etui. Wszystkie zdjęcia  były robione w postaci slajdów, epoka cyfrowej fotografii dopiero miała nadejść. Autorami zdjęć byli legendarni fotograficy: Harry Weinberg, Tomasz Prażmowski, Wojciech Kryński.

2. Sportowcy Dwurnika (2011)

Album zatytułowany „SPORTOWCY. Edward Dwurnik” został wydany przez niemieckiego kolekcjonera sztuki Osmana Djajadisastra oraz Dom Aukcyjny Agra-Art w 2011 roku. Wydawnictwo opracowane w języku polskim i angielskim, oprawione w twardą okładkę na ponad 500 stronach prezentuje 274 barwne oraz czarno-białe reprodukcje obrazów namalowanych przez Edwarda Dwurnika w latach 1972-1992 należących do cyklu zatytułowanego „Sportowcy”. Wstęp do publikacji napisał historyk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Tadeusz Cegielski. Z kolei córka artysty, Pola Dwurnik, przybliżyła historię powstawania cyklu „Sportowcy”. Reprodukcje większości obrazów wzbogacone zostały komentarzami Edwarda Dwurnika.

Osman Djajadisastra to postać szeroko znana w polskim „Artworldzie”. Było ich dwóch – Werner Jerke i Osman – obaj lekarze, Niemcy i pasjonaci polskiej sztuki. Przyjeżdżali ( i nadal przyjeżdżają) do Polski kupować polskie obrazy, a także poznawać artystów. Osman, który urodził i wychował się w Niemczech zafascynował się cyklem obrazów Edwarda Dwurnika – „Sportowcy”  i postanowił wydać poświęcony tej serii album. Tropił obrazy „Sportowców” w kolekcjach prywatnych polskich i niemieckich, a także w muzeach. Znaliśmy Osmana, bo czasem kupował coś na naszych aukcjach i postanowiliśmy mu pomóc. Zajęliśmy się zdjęciami, składem i drukiem, zostaliśmy współwydawcą „Sportowców”. 

Dzisiaj to kolejny biały kruk, a także niezmiernie cenna pozycja, dokumentująca najsłynniejszy cykl prac Edwarda Dwurnika. Praktycznie nie do dostania na rynku.

3. Jacek Yerka – obrazy z lat 1972-2001 (2021)

Album zatytułowany „Jacek Yerka. Obrazy z lat 1972-2001” został wydany przez Dom
Aukcyjny Agra-Art w 2021 roku. Wydawnictwo oprawione w twardą okładkę na 270 stronach prezentuje 130 barwnych reprodukcji obrazów namalowanych przez Jacka Yerkę w latach 1972-2001.

Większości reprodukcji towarzyszą opisy autorstwa malarza wyjaśniające okoliczności powstania oraz znaczenie dzieł. Przy niektórych kompozycjach pojawiają się ponadto reprodukcje rysunków, które można traktować jako szkice do obrazów. Album zamyka zbiór autorskich
przepisów kulinarnych praktykowanych przez artystę na co dzień.

ISBN 978-83-89928-70-2

Od 2008 roku współpracujemy z Jackiem Yerką, jesteśmy jego przedstawicielem. Nie zrobić albumu (to dopiero pierwszy tom), to by było nie do pomyślenia.  Jacek Yerka  miał zarchwizowane ( w postaci slajdów też) prawie wszystkie obrazy , a także wielką wolę by stworzyć teksty . Przewodnią ideą albumu było umieszczenie jak najwięcej komentarzy, opinii i wspomnień Artysty w odniesieniu do konkretnych obrazów. Zebranie tych tekstów trwało najdłużej, ale efektem jest ciekawa, miejscami śmieszna, miejscami bardzo intymna książka. A na końcu mamy nawet zestaw kulinarnych przepisów używanych do dziś w rodzinie Yerki.

4. Kolekcja Japońska. Beksiński i inni. (2021)

Album zatytułowany „KOLEKCJA JAPOŃSKA. Beksiński i inni” został wydany przez Dom Aukcyjny Agra-Art w 2021 roku. Wydawnictwo oprawione w twardą okładkę na 160 stronach prezentuje 62 barwne reprodukcje obrazów olejnych namalowanych przez Zdzisława Beksińskiego w latach 70, 80 oraz 90-tych. W albumie znalazło się ponadto 10 reprodukcji obrazów stworzonych przez Jerzego Dudę-Gracza, 8 reprodukcji prac Jacka Yerki, 2 Mariana Michalika i 6 autorstwa  innych artystów. Wstęp do publikacji napisał Tadeusz Nyczek, krytyk literacki, teatralny i plastyczny, wybitny znawca twórczości Zdzisława Beksińskiego.

ISBN 978-83-89928-71-9

Od 2018 roku zaczęła się nasza przygoda z Kolekcją Japońską, a w 2021 roku dotarła do nas jej ostatnia część – 30 prac Zdzisława Beksińskiego. Wykorzystaliśmy więc wakacje 2021 (lipiec, sierpień) by zorganizować wystawę oraz wydać album zawierający wszystkie obrazy z Kolekcji.