Poszukujemy Chimery


Wiele polskich dzieł sztuki zaginęło w ciągu burzliwych zdarzeń XX wieku. Kolejne wojny, niespokojne czasy, zmiany ustroju państwa nie sprzyjały kolekcjonowaniu i gromadzeniu cennych obiektów, raczej przyczyniając się, jeżeli nie do zniszczenia, to do ich „emigracji” za granicę. Dużo ciekawych dzieł sztuki wróciło w ciągu ostatnich lat do Polski, wiele też po raz pierwszy od wielu dekad zostało pokazanych publicznie.

W marcu 2020 roku na naszej aukcji pojawiła się jedna z części tryptyku Jacka Malczewskiego zatytułowana „Artysta i Chimera”, została sprzedana za rekordową kwotę ponad 3 mln zł (więcej tutaj).

Kolejna część tryptyku – „Pastuszek i Chimera” pojawi się na aukcji Agry-Art 21 czerwca 2020.

Jacek Malczewski, „Stara Baśń”, 1905 – zaginiona część tryptyku

Trzecia część tryptyku… tu pojawia się prośba do Państwa.

A gdybyśmy wspólnie z Państwem umożliwili zaprezentowanie szerszej publiczności tryptyku w całości?

Pierwsze dwie części znajdują się w prywatnych kolekcjach, ale ich właściciele zapewne zgodzą się na ich czasowe udostępnienie. Wyobraźmy sobie wszystkie 3 części razem, po prawie stu latach, odnalezione i pokazane publicznie. To byłby taki symboliczny tryumf nad złym losem zaginionych dzieł sztuki.

Niestety łatwo to napisać, trudniej zrealizować. Stąd nasz apel do Państwa – kolekcjonerów, muzealników, pasjonatów sztuki.

Poszukujemy jakichkolwiek informacji o trzeciej części tryptyku „Stara Baśń”, Jacka Malczewskiego. Posiadamy jedynie czarno-białe zdjęcie zaginionego obrazu, oraz kilka informacji jakie prezentujemy poniżej.

Jeżeli ktoś z Państwa zetknął się z tym obrazem, widział, słyszał – prosimy o kontakt mailowy na adres chimera@agraart.pl lub telefoniczny (+48 22 625 08 08) lub listowny: Agra-Art SA, Wilcza 70, 00-670 Warszawa (z dopiskiem Chimera).

Co wiemy:

  • W 1905 roku Jacek Malczewski maluje trzy obrazy, łączące się w symbolistyczny tryptyk.
  • Ta seria prac, zatytułowana przez Autora „Stara Baśń” pojawia się po raz pierwszy publicznie rok później – na III Dobroczynnej Wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP) w Warszawie.
  • Kolejny raz tryptyk, jeszcze w całości pojawia się w 1916 r., również w TZSP w Warszawie, oznaczony jako własność dr Leona Goldberga-Górskiego,  pod innym tytułem „Sztuka”
  • W 1929 roku tryptyk znów pojawia się w TZSP, tym razem jako własność Edmunda Mętlewicza.
  • Prawdopodobnie w latach trzydziestych tryptyk ulega rozdzieleniu. Może o tym świadczyć nalepka ze słynnego antykwariatu Abe Gutnajera z odrębnym tytułem dla części środkowej – „Kocica”, który u nas występuje jako „Artysta i Chimera”.
  • Na początku lat 90 XX wieku, na polskim rynku sztuki pojawiają się 2 części: „Artysta i Chimera” na aukcji w Agrze-Art (1992r) oraz „Pastuszek i Chimera” w innym domu aukcyjnym. Oba zostają sprzedane.
  • W 2020 roku obie części pojawiają się na aukcjach Agry-Art (w marcu i czerwcu).